Wyobraź sobie film. Film bez dźwięku. Taki, który odbierasz tylko zmysłem wzroku, ale nie jesteś w stanie go zrozumieć. Tak właśnie wiele treści – wizualnych i tekstowych – postrzegają osoby z niepełnosprawnością słuchu. Często bez zrozumienia.
Brak dostępności w codziennym życiu to dla osób g/Głuchych i słabosłyszących smutna norma. Zastanawiasz się, dlaczego piszemy „g/Głusi”? To nie literówka. „Głusi” – z wielką literą „G” – to mniejszość kulturowa i językowa, dla której naturalnym językiem jest Polski Język Migowy (PJM). „głusi” – przez małe „g” – to osoby, dla których głuchota jest przede wszystkim diagnozą medyczną.
Wie, mo….. p…… ten tekst, ale czy je…ś w …. go w …. z……? Tak właśnie często rozumie Cię osoba słabosłysząca – słyszy Cię,, ale nie rozumie Twojej mowy.
Czy funkcjonowanie tych osób w codziennym życiu jest zależne od Ciebie? Zdecydowanie tak.
Jako Fundacja Głuche Miasto działamy na rzecz poprawy dostępności i zrozumienia realnych problemów osób g/Głuchych i słabosłyszących. Ty też możesz wnieść swój wkład!
Szczególnie cenimy wsparcie osób pracujących w:
- służbie zdrowia,
- prawie,
- psychologii,
- zawodach społecznych,
- specjalistów IT,
- grafików.
Dołącz do nas jako wolontariusz – Twoje miejsce pracy i otoczenie mogą stać się bardziej dostępne i przyjazne dla osób g/Głuchych i słabosłyszących. Wspólnie stworzymy środowisko oparte na otwartości, empatii i skutecznym działaniu.
Jak możesz dołączyć? Napisz do nas maila na adres: gluchemiasto@gmail.com;
Powiedz kilka słów o sobie i dlaczego chcesz z nami współpracować.
Wolontariat wykonasz w oparciu o umowę wolontariacką oraz otrzymasz zaświadczenie po jego ukończeniu. Dzięki niemu weźmiesz udział w ciekawych spotkaniach i projektach z zakresu dostępności dla osób g/Głuchych i słabosłyszących, nauczysz się podstaw komunikacji w PJM, a przede wszystkim – otworzysz się na drugą osobę.
Co prawda nie mamy owocowych czwartków, ale… to nie oznacza, że nie zaprosimy Cię na piątkową pickę! 🙂
No to… Do usłyszenia!